Pamatuju si to jako včera. Malé bylo necelých 6 týdnů a já jsem šla hned v prvním termínu po Vánocích na podpůrnou skupinku se naučit ji vázat. Měla jsem strach to poprvé zkusit sama. Paní mi tam vybrala šátek, ukázala mi jak vázat a jakmile jsem dotáhla uzel a podívala se na malou tak spala. Brečela jsem. Bylo to pro mne jako znamení, že už bude dobře.
Chtela jsem se tu dnes ovšem zaměřit na něco jiného, co mi prolítlo brzy poté hlavou. „A je tam správně?“ Nemohu ji takhle ublížit?“ a další věty, které napadnou většinu nových rodičů.
Symetrie, symetrie a zase ta symetrie
Někdy se obava z toho, aby miminko nebylo nakřivo stane tím nejhlavnějším při úvazu. Samozřejmě se snažíme, aby úvaz splňoval co má a to kolínka výš než zadeček, zakulacená záda a ideálně byste měli být schopni dát miminku pusu na temeno hlavy. Jenže i ta spokojenost je neméně důležitá, na obou stranách. Pokud budete nesvý, miminko to vycítí a dá vám to znát.
Je také pravda, že šátek vám více „odpustí“ než třeba nosítko. Tam je přece jen potřeba na to dávat větší pozor, ale je to všechno o pokusech a zkoušení a nevzdávání.
Byla doba, kdy dcerka chtěla pořád prso. Představa, že budu stále povolovat šátek a pak zase dotahovat nebyla úplně vítaná. Tak byla navázana trošku níž. Dát ji pusu na temeno býval pořádný výkon.
Také se říká, že miminko by mělo mít nožičky do asi 90 stupňů. Pokud je ovšem bude chtít mít blíže u sebe, přece mu je nebudeme od sebe tahat jen proto, že „se to tak má„. Stejně tak miminko nebude třeba chtít mít ručičky přesně tak, jak mu je tam dáte nebo hlavičku přesně jak mu ji položíte, a to je v pořádku.
Miminko není hračka, kterou jak dáte tak bude. V šátku se neustále hýbe, kope nožičkama, protáhne ručky a také berme v potaz vývoj. Pokud se mu lépe spí na pravé straně neznamená to, že příští týden to bude stejně.
Trik!
Pokud navážete miminko a vidíte, že tam sedí šikmo (velmi doporučuji vázat před zrcadlem), máte hned několik možností, jak to upravit. Prvně se podívejte, jestli máte dobře dotáhnuté. Jestli se vám zdá úvaz v pořádku, tak poté nastává druhá možnost a to je držet miminko, předklonit se a buď se tam upraví samo a nebo mu zkuste pohybem těla pomoci vy.
To důležité na konec
Vše je proces. S každým úvazem jste dál a lepšíte se. Pokud se to někdy nepovede, není to konec světa. Za předpokladu, že je to hodně špatný úvaz, tak vám v tom mimiko nebude chtít být a i vám to bude hodně nepohodlné. Nošení musí být radost pro všechny zúčastněné. Nemělo by vás to tlačit, škrtit či to být jinak nepohodlné. Jestli to tak máte, tak v tom může být i něco víc, včetně bolestí zad apod. Napište mi a můžeme se na to společně podívat.
—
Zkoušejte a hlavně to nevzdávejte.
Zpětně se sama dívám na některé fotky a vidím chyby. Malá byla našišato, nebo hodně nízko, a jiné zajímavosti, ale byla spokojená, mne to netahalo a fakt jsme to potřebovaly pro naši pohodu. Časem to vyladíte a bude to perfektní. Když cítíte, že byste rádi s někým tohle konzultovali, napište mi.
Zuza
Svým projektem Mámám podporuji ženy v jejich začátcích s miminky, aby byly spokojené a na vlně psychické pohody.