Laktační poradenství
Přirozené kojeníKojení je přirozená věc, kterou dělají ženy od pradávna. Není to naučená schopnost, je to vrozená schopnost.

To však neznamená, že nepotřebujeme někoho, kdo nám v (nejen) prvních dnech po porodu pomůže.

 
 
Moje kojící cesta

První dny po porodu šlo všechno krásně. Bolest byla, ale přisuzovala jsem to pouze tomu, že si prsa potřebují zvyknout. Dcerka se vždy chytla jak šampión a nejraději by na prsu byla pořád. A často to tak i bylo. Jenže jsem se dostala do koloběhu „dobře mířených rad“ nejen z porodnice, protože jsem si po porodu připadala, že vlastně nic nevím. Kojení s tím šlo ruku v ruce a v šestinedělí jsem propadla pocitu, že nedokážu nakrmit svoje dítě.

Teď už vím, proč to tak bylo. Vím, kde jsem tzv. sešla z cesty. Nicméně ty první týdny po porodu jsou velmi křehké. Bohužel se velmi rychle upozadí ten mateřský instinkt a ještě třeba nejsme na miminko tak napojené, abychom dokázaly číst jeho signály.

O našem prvním prokojeném roku si můžete přečíst článek.

Po porodu a otřepání se z nejhoršího, jsem si brzo uvědomila, že být podporou pro ženy v tomto období je to, co bych v životě chtěla dělat. A tak k poradenství nošení dětí přibylo laktační poradenství Přirozeného kojení. O laktačním poradenství jsem uvažovala dlouho, ale žádná z organizací mi nebyla přístupem blízká. Až do doby než se ke mně dostal koncept Přirozeného kojení. A vše do sebe zapadlo.

Co je Přirozené kojení?

Přirozené kojení je postavené na tom, že kojení není naučená, nýbrž vrozená schopnost, která vychází z vrozených reflexů. Jedná se o tzv. samopřisátí miminka. Kojení je tedy nejvíce v jeho režii a máma je pro něj takovým přístavem, který mu poskytuje ideální prostředí.

Když se miminko narodí, tak pokud je vše v pořádku, je hned položeno ženě na břicho. Miminko je v ten moment podporováno, aby se „doplazilo“ k prsu a zkusilo se samo přisát (samozřejmě mluvíme o případu, kdy má žena okolo sebe respektující tým). Bohužel tento způsob je pak nahrazen různým štelováním, jak ženy tak i miminka, přiražením miminka na prso, kojením v určitou dobu a po určitou dobu, zavinováním do zavinovačky a položením do postýlky.

Klíčovým pro celý koncept Přirozeného kojení je kontakt kůže na kůži. Trávení co nejvíce času jen s miminkem, nahatí v posteli, způsobí, že se rozběhne celý koloběh hormónů, který potřebujeme nejen pro úspěšné kojení, ale i pro úspěšný start v mateřství.

Pro ženy prvorodičky je to také poslední šestinedělí, které takhle mohou prožívat 🥰

 

Pokud máte nějaké otázky k Přirozenému kojení, neváhejte mne kontaktovat na zuza@zuzapolivka.cz

Předkojící kurz

Připravte se na novou etapu života! Na kurzu si společně popovídáme o kojení a o různých situacích, které mohou nastat.

Budete mít prostor na jakékoliv otázky, které Vás k tématu napadnou.


 

Pro ženy, které nejen po porodu potřebují podpořit, poradit a vyslechnout.