Šátek vs. nosítko – co vybrat jako první nosící pomůcku?

Výběr nosící pomůcky je často doprovázen strachem, strachem ze šátku. Nosítko je přece jednodušší a rychlejší, šátek dá více práce, pořád někde něco vlaje anebo je ještě doprovázeno otázkou „a nemůže z toho vypadnout?“. Není to až tak černobíle. Ovšem co se stane nakonec Vaším vítězem, co pomyslný vyhraje souboj šátek vs. nosítko, je pouho pouze na Vás. 

Šátek jako strašák

Sama jsem se původně šátku hodně bála. To, že to bude komplikované a nezvládnu to bylo na vrcholu společně s obavou, že malou špatně uvážu a tím ji uškodím. To je to, co spoustu rodičů na začátku nažene spíše na nosítko. Je dobré vědět, jak se má šátek správně uvazovat. Ale pokud máte zdravé miminko, tak je malá pravděpodobnost, že byste mu úvazem ublížili. Prvně, pokud by to byl hodně špatný úvaz, tak to bude nepohodlné Vám a i miminko se ozve (bude se hodně vrtět anebo přímo plakat). Také žádný učený z nebe nespadl a bude Vám třeba několik úvazů trvat než to dostanete dobře do ruky. To neznamená, že to musíte vzdát ještě před tím než to zkusíte.

Proč jsem si sama zvolila šátek?

Šátek je druhou kůží. Dokonale se Vám přizpůsobí a miminko je na Vás tak krásně „namáčknuté“. Tato blízkost je nepopsatelná. Mám i ráda, že se ze šátku po odložení stane i rychle deka 😁. Také dobře zvolený šátek vydrží i celé nosící období, což je skvělý bonus, jelikož je to přece jen investice (můžete se ovšen dívat i po bazarech a FB nosících skupinách, kde najdete kvalitní kousky). O naší nosící cestě a mých nosících pomocnících si můžete přečíst ve článku Šátky a nosítka.

Šátek vs. nosítko

Výhodou nosítka je, že Vám při nandání miminka nikde nic neleží na zemi. Je výborné na přechod mezi místem A a B (například k lékaři, z auta domů, když máte doma další dítě, které je netrpělivější, apod.). Často je nosítko i první volbou mužů (ale nechci všechny házet do jednoho pytle, jen to zmiňuji jako variantu).

Nevýhodou je obrovský výběr a najít to správné nosítko nemusí být jednoduché. Ne všechny nosítka jsou vhodná od narození! A také, někdy může být nastavení nosítka těžší než navázání do šátku.

A co šátek? Výhodou je, že je vhodný od narození a můžete ho používat i na podvázání bříška už v těhotenství. Je i skvělou variantou pro předčasně narozená miminka. Jeho výběr je jednodušší a, jak jsem již zmiňovala, dobře zvolený Vám vydrží celé nosící období.

Nevýhoda je, že je to přece jen dlouhý kus látky, a jeho vázání venku může vést k ušpinění a velmi „krásně“ se na to nalepuje listí, například. A i když dostanete úvaz do ruky, tak navázání miminka může chvilku trvat.

Na co myslet při výběru a jak se skutečně rozhodnout?

Zkuste si promyslet, jak moc budete nosit, kam budete chodit, kdo všechno bude nosit, a co VY skutečně preferujete. Nejvíce Vám mohu doporučit najít si blízké rodinné centrum zaměřené na nošení, podívat se po nosících skupinách anebo přímo kontaktovat poradkyni nošení, a prostě si to zkusit. Vše chce také čas a spoustu tréninku!

Pokud budete mít jakékoliv otázky ohledně nošení dětí, neváhejte mne kontaktovat.

Mějte se krásně

Zuza

Previous slide
Next slide
0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments