Šátky a nosítka

 Tento článek není o porovnávání jednotlivých šátků či nosítek. Je to o naší cestě, jak se z malého odpůrce nošení stal non stop nošeneček.

 

Když jsem otěhotněla, měla jsem v jednom jasno. Budu nosit a jakmile porodím a příjdeme domů z porodnice, tak naběhnu do Matáty a nechám si pomoct s navázáním. No.. když jsme přišli domů z porodnice, tak jsem byla ráda, že jsem vyšla schody. A pak Matáta zavřela na Vánoce.

Hned první den v novém roce co otevřeli, jsme stály u dveří a já doufala, že nám navázání pomůže na proplakané večery. Malá měla v tu dobu 6 týdnů.

Chtěla jsem původně nosítko, protože přece uděláte jen cvak cvak a je to. Haha. Paní mi tam doporučily prvně šátek na takového mrňouse. Jak jsem ji navázala, tak se malá uklidnila a hned usnula. Obrečela jsem to, a je mi líto, že nemám tuto první fotku v šátku. Doma už to taková sranda nebyla. Asi cítila nervozitu, a vždycky navázání proplakala. Jednou jedinkrát, když nemohla usnout, tak jsem ji začala vázat a ještě než jsem to dokončila, tak spala. Jeden jediný okamžik. A pak přišlo očkování…

Večer byl hrozný. Nechtěla chytnout prso a jen plakala. Už zoufalá jsem uvázala a nejen, že se uklidnila, tak se i nakojila a usnula. A od té doby už byl klid. A jelikož bojkotovala kočár, tak jsme mohly konečně i chodit ven (poté co jsem pochopila, že chce kapuci). Když jsem hledala jak docílit toho, aby se malá nechala navázat v klidu, došla jsem k tomu, co jsem dělala už od dob, kdy byla v bříšku. A to byly písničky. Vytvořila jsem ji playlist klidných a rytmických písniček, a pokaždé když zazněla ta první (Ta o nás od Ewy Farne), malá se uklidnila a čekala na navázání. Byl to náš rituál.

Píšu tento úvod z důvodu, aby to třeba maminky nevzdávaly, když se hned nezadaří.

Naši nosící pomocníci

Jakmile jsem půjčený šátek z Matáty vrátila (Vatanai) hledala jsem svůj vlastní. Skončila jsem nakonec prvně u elasťáku. Ten jsem kupovala, když měla malá asi 2 měsíce. Elasťák se doporučuje tak možná na novorozence, ale .. mně se s ním lépe utahovalo, tak jsem na něm trénovala. Plus teda neměla jsem klasický, nýbrž tzv. hybrid (Je Porte Mon Bebe), který je pevnější. Doporučuje se vázat s kapsou ven, ale tam jsem měla těžké chvíle s podsazením a tak jsem vázala s kapsou uvnitř. Dokud byla malá maličká, tak to šlo. Jakmile mně začaly pobolívat záda, sedla jsem k počítači a hledala klasický šátek. Dívala jsem se na složení, abychom se tolik nepotily, aby se dobře utahoval i mně jako začátečníkovi. Poté jsem si našla favority a nechala si poradit na Šátkomanii.

Tu doporučuji všemi deseti. Paní majitelka je skvělá. Poradila mi nejen s výběrem, ale i s vázáním šátku a později i s nastavením nosítka. Po poradě jsem vybrala nakonec od značky Little Frog Peony Cube s 22% tencelem (přírodní materiál vyráběný z eukalyptového dřeva). Malá ho vzala za svý a sloužil nám perfektně několik měsíců.


Občas jsem byla nesvá z toho jestli je malá správně navázaná. Měla období, kdy chtěla být stále u prsa, že jsem i vzdala nějaké „správné“ kojení v šátku a měla jsem ji prostě uvázanou níže. Když usla tak měla z prsa i polštář a vypadala fakt spokojeně. A na to jsem se zaměřovala. Spokojenost. Jistě, ohlídat, že je zadeček níž než kolínka. Záda zakulacená. To je jasné. Jen i ta spokojenost je důležitá 🙂

Výhodou pro mně u klasického šátku je taková ta naprostá blízkost. Šátek je jak druhá kůže, miminko naprosto přitisknuté na tělo.


Jak malá rostla, stávala se z ní naprostá Keliška a tak jsem svoje řady rozšířila o ring sling. Tento božský vynález umožňuje nosit prcky i na boku. Výhra na všech stranách. Malá vidí a já mám možnost udělat něco doma a zároveň si neodrovnat záda.

Okolo devátého měsíce malá začala vytahovat ruce ven a pro mně se stal klasický šátek peklo. Špatně se mi dotahoval a i malá se víc vrtěla nespokojeností. Ano, byl čas na nosítko.

Kdo by to byl řekl, že se z přesvědčení o tom, že budu jen nosítková dostanu do stavu, kdy se mi nechce opouštět šátek.

Opět jsem se tedy obrátila na Šátkomanii a společně jsme vybraly nosítko od BeLenka s možností křížení (krásné barevné nosítko Day Mandala). Oceňuji na tom to, že bederní pás je dost široký a tak mně nebolí tolik pánevní kost. Je to trošku um to pocvakat. Je potřeba prcka pořád držet než se zacvaknou obě spony na stranách. Nicméně se mi dobře nastavuje a jakmile si popruhy potáhnu, tak mně nic netahá a netlačí. Od prvotního šoku když mi nosítko došlo, jsem teď spokojená.

 
 

Momentálně tedy jedeme všechny tři varianty. U klasického šátku, jak malá těžkne, už mi úplně nevyhovuje úvaz s kapsou dovnitř (možná i proto, že malá má ruce ven a je nezmar a furt se nejak musí hýbat a poskakovat). Usedám tedy opět k počítači a zkouším nové úvazy. Pořád je to ale moje hvězda a sahám po něm prakticky denně na uspávání.

Ring sling je už pouze na doma, když se chce nosit. Případně ho beru ven, když manžel chce vzít kočár a mně je jasné jak to dopadne. Ring sling je skladný a hlavně rychlý na úvaz. Nikde nic pak netahám po zemi při úvazování.

A nosítko je pomocník na procházky. Moje BeLenka je fakt pohodlná a občas se to dá i vydržet, když si potřebuje dcerka provětrat ruce. Ani jednoho pomocníka bych se nevzdala.

A co vy a nošení? Měly to Vaše děti rády hned od začátku? Jaký je Váš nosící pomocník? Podělte se o zkušenosti.

Mějte se krásně

Zuza

0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela
Michaela
10 měsíců před

Moc hezky napsane, tesim se, ze se sejdeme a ze se to s dcerkou naucim, co pro nas bude nejlepsi. Zkusenosti mate hodne. Mate hezke stranky a je v tom vase srdce. Od doby co mam holcicku ma pro me zivot jiny rozmer a jsem za to moc rada. Vse je jak ma byt.

Zuza Polivka
Admin
Reply to  Michaela
10 měsíců před

Děkuji za Vaši zprávu, jsem moc ráda, že stránky předávají přesně to, co bych chtěla. Už se s dcerkou také těšíme na naše setkání 🙂