Proč miminka pláčou?

Ženská psychika po porodu je křehká. Uvíznou Vám v paměti věty, které nemají a které Vám prostě nepomáhají. Která věta byla ta moje? „Dítě pláče jen ze tří důvodů. Když má hlad, něco ho bolí anebo když se nemůže vykadit.“ A pocit bezmocnosti byl na světě. Realita je naštěstí značně jiná a miminka fakt pláčou ze spousty důvodů. Nikdy to není bez důvodu, dle mého názoru, jen my ten důvod třeba úplně nechápeme.

Pláč při kojení ..

Při kojení může miminko postihnout pocit frustrace, když se mu nedaří přisát. Při přirozeném kojení je tato část ve větší míře v rukou miminka, kdy využívá svých přirozených reflexů, aby se dostalo k prsu. Někdy se může ovšem dostat do situace, kdy mu to trvá déle nebo mu to nejde úplně hladce (obzvlášť pokud s tímto způsobem kojení v savčí pozici teprve začíná). Také může plakat, protože chce vylučovat. Stačí rozbalit plenku a sledovat. Některé děti si přímo říkají o bezplenkovou metodu. Miminko také může plakat, protože není spokojeno s tokem mléka, může mít za sebou náročný den a potřebuje ho zpracovat …

Pokud má miminko potíže s přisátím můžete využít právě šátek (nebo nosítko). Naprosto blízký kontakt s mámou (třeba přímo kůže na kůži)  miminko dokáže více uklidnit a lépe se může přisát.

Pláč při (nejen) nošení
Následující důvody se nevztahuji jen na nošení. Patří do každodenního života. Spoustu rodičů, především ty novopečené, může velmi znejistit. Kladou si otázky, zpochybňují vše co dělají a rozhodně v tento moment nepotřebují nepříjemně mířené rady okolí.
 
Naše nejistota

Začnu důvodem, který je velmi obvyklý a zároveň to byl i důvod pláče u nás a to je neklid/nejistota. Miminko je na nás napojené a je schopné z nás vycítit všechno možné (zase staré dobré příšloví spokojená máma = spokojené dítě). Pokud máte první miminko, tak se veškerou péči učíte. Spousta lidí poprvé v životě drží v náruči až právě to své dítě. A do toho třeba ještě úvaz na tělo. Je pochopitelné, že člověka zaplaví pocit nejistoty a třeba i strachu. A miminko na to zareaguje právě pláčem.

Pocit jistoty získáte až zkušenostmi, při nošení právě s množstvím úvazů. Zkoušejte klidně i na panence, snažte se dostat úvaz do ruky. Zkuste si i při vázání najít nějaký rituál a dát tak miminku pocit, že ví, co přijde. U nás třeba fungovala hudba a jakmile začala hrát ta jedna stejná písnička, dcerka se uklidnila a čekala až naskočí do šátku.

Miminka také reagují nejlépe na pohyb – tzv. reakce na transport, a většinou se právě tak i uklidní. Pokud miminko při navazování pláče, můžete zkusit se pohupovat, dovázat co nejdříve a chodit. Někdy můžete udělat právě jen tzv. halabala úvaz (bezpečně uvázat, ano, ale nemusí to být perfektně dotáhnutý úvaz), uklidnit miminko a pak úvaz doupravit.

Potřebují čůrat nebo kakat

Některé děti se v pozici břicho na břicho dokážou lépe uvolnit a jejich vyměšování (i prdění) je proto snažší (dcerce právě nošení pomohlo od bolestí bříška). Některým dětem to naopak nejde nebo jim vadí i třeba malinko mokrá plenka. Můžete zkusit zadeček i v šátku nadzvednout, někdy bude ovšem potřeba miminko vyvázat a nechat jej vyprázdnit. Za zkoušku by poté stála bezplenková metoda.

Dalším diskomfortem může pro děti být to, že jim je zima nebo naopak příliš teplo. O oblékání do šátku chystám článek zvlášť, takže teď tu jen zmíním, že miminka by při nošení měly mít stejný počet vrstev jako vy, případně o jednu víc. Lepší je pokud máte mezi sebou co nejméně vrstev (teplotu regulujete svým tělem) a pokud je zima, tak mít spíše vrstvy oblečení přes Vás obě (nosící bundy a/nebo mikiny). Také vybírejte přírodní materiály jak pro miminko tak pro sebe, včetně správně zvoleného šátku.

 

Chce se kojit

Při nošení je miminko krásně umístěno u prsa a při uvazování cítí mléko a prostě ho chce. Pokud zvládnete kojit i při uvazování, tak máte obrovskou výhodu. Miminko může u uvazování začít tzv. klovat a domáhat se tak přisátí. Prso je nejen zdrojem obživy, ale i místem pro uklidnění. Pro nekojená miminka mohou být i tak prsa středem zájmu.

Bolesti

Miminko také může něco bolet, někde ho šátek může i zrovna tlačit nebo má nějaký jiný diskomfort. Může to být i zdravotní problém a pokud se Vám něco nezdá, nenechte svůj instinkt utlačit a proberte to s ošetřujícím lékařem.

Uvolnění emocí

Poslední důvod, který tu zmíním je ten, že miminko se cítí u mámy v bezpečí a tak propustí uzdu emocím a plače, protože .. protože mělo náročný den, protože mělo spoustu stimulů přes den, které ještě nezpracovalo, protože je přiliš hlučno, protože zpracovává ještě svůj příchod na svět, protože .. důvodů je mnoho a JSOU to důvody.

Pláč miminek (a nejen jich) v nás může vzbuzovat velkou záplavu emocí a jako rodiče se s tím musíme naučit pracovat, abychom předcházeli těžkým situacím. Různé emoce v nás totiž mohou probouzet naše vzpomínky z dětství (z domu, ze škol a školek,..), na které jsme třeba i úplně zapomněli (nebo které jsme spíše potlačili).

Zažili jste nebo zažíváte s miminkem období pláče? Jak jste to zvládali?

Zuza


Previous slide
Next slide
0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments