Když instantní řešení není řešení aneb více o bylinkách při kojení

Nenechte se mýlit. Také mám ráda dnešní dobu, kdy věci, které potřebujeme, můžeme získat rychle. A ještě nám to někde doveze až ke dveřím. Ale nějak jsme se kvůli tomu naučili, že tak asi půjde všechno. Není nám dobře, tak do sebe hodíme prášek. Kojení nejde tak, jak bychom chtěli, hodíme do sebe bylinky. Obrovské dávky bylinek. Proč to není dobře? Bylinky jsou přece zdravé, říkáte si? Tak se na to pojďme podívat.

Pojďme si ovšem říct pro začátek ještě jednu důležitou věc! Bylinkami nemyslím kojící čaje či jiné bylinky, které pijeme (heřmánek, kopřiva apod.), nýbrž tablety s vysokým obsahem pískavice a benedikta lékařského.

* Při kojení se vyhýbejte i pití mátového či šalvějového čaje. Tyto bylinky při vysokých dávkách způsobují snížení produkce mléka a jsou doporučovány až v případě ukončování kojení.

Proč vůbec při kojení saháme po bylinkách?

Bohužel to stále pramení z toho, že nám někdo povolaný/zkušenější/odborně vyškolený/.. říká, že je „něco špatně“. V tomto případě tedy je na ženu tlačeno s tím, že má málo mléka a musí „něco“ dělat jinak. Začíná se od, řekněme, neškodných rad jako více pít třeba Caro, Meltu a kojící čaje. K jídlu více vývar, všude mazat med apod. Bylo by jednoduché, aby pouze to co sníme ovlivnilo tvorbu mléka.

Více pít a jíst kvalitní jídla je velmi důležité. Jenže to není primárně na tvorbu mléka, ale na to, aby žena byla silná a to mléko mohla tvořit. Uvádí se, že je potřeba při kojení do svého jídelníčku přidat až o 700 kalorií více. V tuto dobu opravdu není dobré „chtít rychle zhubnout“. Tělo potřebuje kvalitní stravu, aby mohlo fungovat (zápřah na naše tělo především, ale nejen, na začátku kojení je obrovský) a mohlo svoji energii dávat na tvorbu mléka. Bez toho to bude těžké pro Vás. Budete více unavená a je i prokázané, že nedostatek stravy má vliv na naši psychiku, včetně poporodní deprese.

Často ženy říkají, že nemají na jídlo čas – nestíhají. V tento moment je důležité říci si o pomoc nebo pokud je to možné, tak si kupovat obědy. Zase jsme zpět u výhody dnešní doby a to, že objednáte a někdo Vám to vynese až ke dveřím. Využijte to právě k těmto účelům. Dobré je si předpřipravit jídla do mrazáku ještě v době těhotenství, právě pro tyto případy.

Naše pediatrička mi na začátku řekla, že energetický výdej při kojení je takový, jak kdybych kopala v dole a tak musím jíst vydatná jídla. To mi v hlavě znělo pokaždé, když jsem měla pocit, že jídlo mohu přeskočit.

Aby bylinky fungovaly ..

Bylinky jsou sice dobré a využívat jejich síly je naprosto v pořádku. ALE!! Jako vše, co užíváte, i s bylinkami musíte nakládat s rozumem. Nemůžete se předávkovat něčeho, protože je to přece zdravé. A tak přesně bylinky při kojení fungují. Tedy, aby Vám potenciálně zvýšily laktaci, musíte jich brát obrovské množství a dlouhodobě. Protože jakmile je přestanete brát, tak se laktace sníží a vy spadnete opět do pochyb, jestli to miminku stačí.

Co se stane při konzumaci bylinek při kojení?

Při kojení máme v souhře především 3 hormony. Prolaktin, oxytocin a dopamin. Na základě prolaktinu se nám tvoří mléko v prsou. Oxytocin, hormon lásky, má za úkol vypuzovat mléko podle sání miminka. Vše krásně doplňuje hormon dopamin, díky kterému má žena při kojení dobrý pocit. Souhra. Rovnováha.

Když ovšem žena začne brát bylinky v těch obrovských dávkách, tak se zvýší pouze hormon prolaktin. Ostatní hormony zůstanou tam kde byly – jsou plně upozaděny. Především nás teď zajímá dopamin. Co se totiž stane? Žena zaznamená sice zvýšení mléka, ale pochyby z kojení pravděpodobně zůstanou. Ta pozitivní reakce při sání miminka tam nebude nebo nebude taková. Dotýká se to psychické pohody a radosti. Kojení stále může být pro ženu něco, co bude analyzovat a přemýšlet o tom, zda je vše správně. Bude to pro ni třeba více jako povinnost než napojení.

Tím ovšem vedlejší účinky bylinek nekončí. Bylinky (stále mluvíme o těch obrovsky vysokých dávkách) mohou změnit vůni ženy – maminky. Miminko zná vůni své mámy již z dělohy a najednou je ta její vůně jiná. To může spustit různé reakce u miminka. U žen se také může projevit průjem a jelikož bylinky jdou při konzumaci do mléka, tak i u miminka. Mohou se objevit i kožní reakce.

Jak z toho ven, když bylinky již berete?

Konzumace bylinek při kojení uměle změní tok mléka. Mléko prostě téměř samo teče do pusinky. Když bylinky vysadíte, miminko bude muset více sát, více se snažit. Můžete se cítit jak na začátku – pochyby, jestli kojení probíhá, jak by mělo, jestli má dost mléka, proč se vzteká, proč pláče, proč prso nechce apod. V tento moment se bude muset klást větší důraz na hormon oxytocin, který vypuzuje mléko (více v dalším odstavci). Tělo bude potřebovat čas se přizpůsobit, stejně tak i miminko. Bude potřeba spousta trpělivosti a lásky.

Bylinky vysazujte ideálně postupně, ať nezaznamenáte velký šok. Pokud jste v této situaci, kontaktujte mne nebo jinou laktační poradkyni Přirozeného kojení.

Co je tím řešením, které sice není okamžité, ale dlouhodobé?

Kontakt kůže na kůži. Nepřetržitě. Být co nejvíce spolu. Hladit miminko, očuchávat, mazlit se, spát společně, nosit v šátku – co nejvíce podpořit kontakt a napojení se jeden na druhého. Neomezujte dobu kojení, nechte miminko se přisát kdy bude chtít a jak dlouho bude chtít.

Mléko se tvoří i kontaktem, když miminko zrovna nesaje, ale „pouze“ na vás leží. Neodkládejte po uspání miminko do postýlky apod. Pokud se potřebujete věnovat i starším dětem apod., využijte sílu šátku nebo nosítka. Ovšem čím více času strávíte v posteli v klidu s miminkem, tím lépe.

Při každé situaci, která nejde podle toho, jak bychom si představovali – nejen ale teď se bavíme především o kojení – se totiž objeví stres. Máme obavu, jestli děláme dost. Jako ve všem v životě, ani tady nám stres s ničím nepomůže. Naopak. Nervy, které máme i v prsou se totiž začnou stahovat a nedochází k takovému prokrvení tkání. Jinými slovy, kortizol a adrenalin zabraňují oxytocinu.

 

Rychlé řešení není cestou. Ta pomalejší cesta Vám pomůže ve více směrech. Budete se více soustředit na sebe a své tělo a necháte je pracovat tak, jak umí. Dejte mu důvěru, že to zvládne! Stejně tak vložte důvěru i do miminka a podpořte ho v kojení, jak potřebuje.

Pokud máte nějaké otázky nebo si právě procházíte obdobím v kojení, které je pro Vás těžké, neváhejte se na mne obrátit ve zprávách nebo na instagramu.

Zuza

E-book VYKROČTE VSTŘÍC K POHODOVÉMU KOJENÍ ke stažení ZDARMA

Sepsala jsem pro Vás 10 rad na cestu k pohodovému kojení. Tento e-book je určen jak pro ženy před porodem, tak i po něm. Nikdy není pozdě začít znovu a lépe.

Co se v e-booku dočtete?

* Představím Vám, co je tím nejdůležitějším faktorem k pohodovému kojení a také to, na co ženy nejčastěji zapomínají.

* Podíváme se na některé body z více úhlů, abyste se mohla sama informovaně rozhodnout, co je pro Vás ta cesta, kterou se chcete vydat.

* Podíváme se i na pár mýtů o kojení.

ČLÁNKY NA BLOGU

 

Kojení může být krásná a láskyplná situace, která vytvoří pevné pouto mezi ženou a dítětem. Může to být také peklo na zemi, které způsobí, že žena začne nenávidět každou jeho část a bude se děsit každého zakviknutí dítěte. Co tvoří ten rozdíl?

Ženská psychika po porodu je křehká. Uvíznou Vám v paměti věty, které nemají a které Vám prostě nepomáhají. Která věta byla ta moje? „Dítě pláče jen ze tří důvodů. Když má hlad, něco ho bolí anebo když se nemůže vykadit.“ A pocit bezmocnosti byl na světě. Realita je naštěstí značně jiná a miminka fakt pláčou ze spousty důvodů. Nikdy to není bez důvodu, dle mého názoru, jen my ten důvod třeba úplně nechápeme.

0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments