Jak si vybrat TEN svůj šátek

Před časem jsem napsala článek, jak si vybrat svoji první nosící pomůcku – tedy takový „souboj“ mezi šátkem a nosítkem. Dnes je tu článek za předpokladu, že se vám líbí více šátek. Vybrat šátek je sice většinou daleko jednodušší než vybrat nosítko (o tom třeba zase příště), ovšem i tak je potřeba brát v potaz určité parametry, díky kterým si vyberete šátek na míru vašim potřebám. Než se dostaneme k příměsím šátku, ráda bych ovšem zmínila i další, neméně důležité, informace.

1. Délka šátku

Existuje široká škála úvazů a u nich se může lišit délka šátku. Doporučuji vám pro začátek se naučit pořádně jeden úvaz a získat jistotu. Nejen vaši, ale dopřát ji i miminku, aby vědělo, co přijde. Na kurzech často vidím, že jakmile zkoušíme více pomůcek, tak miminko začíná být nesvé. Je to pro něj příliš nového. Neznamená to, že nemůžete zkoušet jiné úvazy, jen tomu dejte čas.

Pro začátek je ideální úvaz kříž s kapsou uvnitř a v tom případě vybírejte podle své konfekční velikosti. Velikost šátku 5 (asi 4,1 m) je pro konfekční velikost S, velikost šátku 6 (asi 4,6 m) pro konfekční velikost M atd. (například já sama mám velikost S/M a mám šátek velikosti 6 a je pro mne ideální). Nezapomínejme, že prvním vypráním se šátek o kousek srazí. Vybírejte také raději šátky, které jsou zakončeny šikmo (viz obrázek). Lépe se s nimi váže a také lépe vypadají při úvazech.

Myslím si, že také to, co odrazuje od toho nosit v šátku místo v nosítku je to, že na fotkách často vidíte dlouhý kus látky a stejně tak dlouhý kus vlaje za ženou. Ale jak jinak byste si všimli toho krásného vzoru, kterým šátek disponuje? Ve skutečnosti vám toho za uzlem tolik nevlaje.

Pokud bude poté experimentovat s různými úvazy, tak to často chce i jiné délky. Například k úvazu s pohyblivým uzlem vám bude stačit menší velikost (pro mne třeba velikost 5), jelikož je tento úvaz taková obdoba ring slingu.

 

2. Žakár vs kepr

Když vybíráte šátek, tak se tyto dvě slova často objevují v popisu šátku. O co tedy jde? Žakárový šátek je jemný, pružný, ale zároveň i pevný, a tím tedy velmi příjemný právě pro novorozence. Tkne se takovým způsobem, že je stejný motiv jak na rubu, tak i na líci – jen v opačných barvách. Také kvůli náročnosti tkaní jsou šátky dražší.

Keprový šátek bývá tužší a tak může chvíli trvat než se pořádně zanosí – budou se hůře dotahovat, ale používáním změknou. Ty šátky bývají levnější než právě žakárové.

3. Příměs

A teď docházíme k tomu snad nejdůležitějšímu – materiál šátku. Jakou příměs ideálně zvolit? A z čeho vlastně můžeme vybírat?

Bavlna je takovou klasikou. Šátek můžete nosit sice celoročně a víceméně na celé nosící období, ale pozor na gramáž. Pokud zvolíte šátek s gramáží nad 280 g/m2, tak vám v něj bude v létě hodně horko a pro začátečníky bude náročnější na dotahování. Buď tedy volit jiné a vzdušné úvazy nebo zvolit bavlnu s příměsí např. viz níže. Nižší gramáž, asi tak pod 250g/m2 je zase více na malá miminka. Na batolata budet tedye potřebovat vyšší gramáž kvůli nosnosti.

Česaná bavlna je pevná, jemná, hladká, lesklá a velmi příjemná příměs. Je také velmi nosná a příliš se nemačká.

Tencel je přírodní vlákno z eukalyptového dřeva. Vyniká v tom, že má skvělé termoregulační vlastnosti, v létě chladí a v zimě zahřeje, a také absorbuje vlhkost. Je velmi příjemný na dotek a krásně se s ním váže i začátečníkům (a také vydrží celé nosící období). Další výhodou je to, že je antibakteriální, tedy zamezuje tvorbě bakterií a nepamatuju se, že by mi šátek někdy smrděl. Tencel patří mezi moje favority. Má skvělé vlastnosti a zároveň je výhodný i z cenového hlediska.

Hedvábí je jedno z těch luxusnějších příměsí šátku. Je antibakteriální, velmi příjemné na dotek a může se také lesknout (záleží na množství). Pokud šátek obsahuje hedvábí, tak není ideální na celé nosící období a nebo musíte volit vícevrstvé úvazy. Nicméně pro novorozence je tato příměs ideální.

Další luxusní příměsí šátku je kašmír. Tato příměs je termoregulační, tedy v létě chladí a v zimě hřeje. Kašmír je velmi příjemný na dotek, velmi pohodlný na nošení i pro rodiče a naprosto dokonalý pro novorozence. Ovšem pro větší děti platí to stejné jako pro hedvábí.

Len bývá ze začátku docela tuhý a chvíli potrvá než se pěkně zanosí. Nicméně ten čas stojí za to. Len je chladivý a prodyšný, takže na léto jak dělaný. Je také skvělý v tom, že je sice tenký, ale hodně nosný. Pokud vlastníte nějaké lněné oblečení, tak asi tušíte, že s těmito fajn vlastnostmi přichází i ta potřeba se o něj poctivě starat. Po nošení je potřeba ho poskládat, aby se nezničila vlákna. Po každém vyprání je lepší vyžehlit apod.

Další příměsí s termoregulační vlastností je vlna. Tyto šátky jsou měkké, pohodlné na nošení a pokud zvolíte i merino vlnu, tak se vyhnete možnému škrabání/kousání.

Modal je měkký, pružný, příjemný na nošení a také má pořádnou výdrž. Zároveň se i dobře pere – barva nepouští, žádné žmolky nebo vytahanost.

Repreve je uměle vytvořené vlákno z recyklovaných materiálů. Tato příměs šátku je ovšem prodyšná a termoregulační, ale je nutné ji zanosit.

Šátky s příměsí konopí jsou pevné a tak je potřeba je pořádně zanosit, aby trošku polevily. Jsou ovšem nosné, takže jsou dobré na nošení i batolat a jsou dobré i pro teplé dny, jelikož pocitově chladí.

Poslední příměs šátku, kterou zmíním je bambus. Bambusové šátky jsou super na léto, jelikož jsou vzdušné a lehké, ale zároveň nejsou tolik nosné. Buď tedy jenom pro miminka nebo volit další příměs, která právě s nosností pomůže.
 
4. Barevné vzory
Po všech těchto důležitých aspektech přijde na řadu něco neméně důležitého – barva! Můžete si vybírat z nemalého množství barev a vzorů. Dobré je pro začátek volit třeba pruhy nebo stínovaní – je to fajn pro začátečníky na dotahování. Víte přesně, kde zatáhnout když vám někde odstává kus látky. Ale to je jen takový bonus a rozhodně nic, co by vám mělo bránit zvolit si ten nejkrásnější šátek pro vás.
 
Užijte si výběr šátku!!
 
 
Pokud budete chtít poradit s výběrem šátku, neváhejte se na mne obrátit např. na emailu zuza@zuzapolivka.cz
 
Zuza
Previous slide
Next slide
0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments