Doma s Polivkou: Jak na kuchyňské spotřebiče (a který je pro mně největší zlo)?

Spotřebiče nám slouží (když výrobci dají) několik dlouhých let. Správnou a pravidelnou péčí jim životnost prodlužujeme ale .. pozor velmi důležité ale .. ovlivňujeme i svoje zdraví. A to je to naprosto nejdůležitější. Lidé se často přesunou na vnímání zdraví v domácnosti až v okamžiku kdy mají děti, aby ty děti byly zdravé. Maminky nezapomínejte, že Vaše zdraví ovlivňuje děti. Víte, jak je to v letadle. Než dáte masku dítěti, musíte ji prvně nasadit sobě.

V tomto článku se podíváme na spotřebiče v kuchyni, které potřebují jednou za čas Vaši péči.

  1. Myčka

Kdesi jsem četla, že lidi si myslí, že když jsou spotřebiče na umývání (dělají cokoliv čisté), tak nepotřebují umývat. Měla jsem takový malý aha moment – kruciš, ono to tak není? Ale teď vážně. Udržovat myčku čistou je asi to nejjednoduší co se spotřebičů týká. Jednou za  čas vyndejte šuplíky a celou myčku vevnitř otřete. Já na spoustu věcí používám ocet (separátní článek o octu na úklid bude online příští měsíc). Nezapomínejte na filtr. Ten si vemte na paškál trošku častěji. Nebudu nikde ve článcích uvádět konkrétní časový harmonogram. Každá domácnost je jiná. Umýváte v myčce denně? Oplachujete nádobí před tím než je dáte do myčky?

Jednou za čas přidáme ke klasickému mytí ocet a nebo můžete nechat jet jednou program jen se sklenicí octu. Ten jak se bude vypařovat, tak bude čistit a odsmraďovat.

  1. Varná konvice

Dalším jednoduchým spotřebičem na uklízení je varná konvice. Jen dávejte pozor! V návodu máte napsané co dělat a nedělat při čištění, abyste nepoškodili spotřebič. Naše se nesmí třeba vařit s octem. Jen ho nalít, zalít vodou a nechat chvíli odstát. (Ano, ocet je můj velký parťák).

Nebojte se smradu s octu na úklid. Jakmile zaschne, neucítíte ho.

  1. Kávovar

S manželem jsme kafaři. Nejsem člověk, který by se bez něj neobešel. Nebo že bych ho pila kvůli tomu, že mi dá energii. Kéž by. Piju ho, protože mi fakt chutná. Je to takový proces. Šlehání mléka a pokusy o různé patvary na povrchu.

Kávová zrníčka mají tendenci ucpávat a mléko ve špricně smrdí. Je potřeba dát mu péči po každém použití. Pokud se Vám do toho nechce, nezapomeňte, že špinavý kávovar ovlivňuje chuť kávy.

Špricnu je potřeba po našlehání nechat protéct horkou vodu, pak rozebrat o pořádně umýt. Sprchu nechat protéct na prázdno. Dříve jsme to dělali i před použitím, na zahřátí, v poslední době jsme tento krok vynechali. Jak to děláte vy?

  1. Lednice

Už je to spousta let co jsem četla, že podle výzkumu je lednice studentů na společných bytech špinavější než záchod (zdroj už po té době neznámý, ale v hlavě mně to nějak uvízlo). Opět si beru na pomoct ocet na dočištění a odsmradění. Nicméně tady začínám jarovou vodou pokud jsou tam někdy fleky nebo zaschlé jídlo. Někdo dokonce používá chrániče poliček, ale k tomu jsem si ještě cestu nenašla.

Často projíždím ledničku jen hadrou a octem. Poličku po poličce. Jednou asi za měsíc vytáhnu vše (nejlépe před velkým nákupem, kdy je lednička poloprázdná) a vydrhnu ji odshora dolů. Mražák (mrazák??) nechávám v péči manžela. Přidává Váš manžel ruku k dílu?

Teď si dáme ty větší kalibry

  1. Mikrovlnka

Alfou a omegou je mít kryt na jídlo pro ohřívání. Značně si zjednodušíte práci. Věřte mi, já ji nepoužívám a pak si při úklidu nadávám. Na úklid mikrovlnky se mi nejvíce osvědčila miska s vodou, do které vymačkáte půlku citronu (hoďte tam pak i slupku) a asi 3 minuty necháme ohřívat. Potom to hned otřu a většinou to nemusím ani moc drhnout. Většinou. Nezapomeňte i na mikrovlnku zvenku a pod ní!! Pokud ji máte vestavěnou, gratuluji, těžce závidím 🙂

  1. Trouba

To nejhorší na konec. Co mohu nejvíce doporučit, co se trouby týká.

  •  Nenechávejte to až na tehdy, kdy to bude nejhorší.
  •  Dávejte pod některé kastroly plech (například když dělám rýžový nákyp, tak mi šťáva často uteče a přiškvaří se ke spodu trouby).
  •  Pokud se Vám do úklidu nechce, uvědomte si, že přiškvařené jídlo ovlivňuje kvalitu jídla, které pečete. Taky Vám to zasmrdí kuchyň. Ani jedno z toho nechcete.
  •  Kupte si samočistící troubu a máte život o trošku jednoduší 🙂

Pokud nemáte takové štěstí, aby se trouba čistila sama, vyhrňte si rukávy a jdeme na to.

Začněte odshora a pokračujte dolů k šuplíku. Čistěte jen přírodními produkty. Ať se Vám pak třeba zbytky chemikálií nedostanou do jídla. Na domácí čistič používám ten doporučovaný z youtube kanálu Clean My Space, který jsem si upravila v následujících poměrech, a to 4 lžíce sody, 1 lžička prostředku na nádobí a 3 lžíce vody. Udělějte kašičku a pak to natřete úplně všude. I na dveře trouby. Nechte 30 minut působit a pak si do toho vrhněte a pořádně vydrhněte. Nakonec to vytřete octem a nechte vyvětrat.

Byla jsem docela překvapená, když jsem naposledy troubu čistila. Myslela jsem si, a dokonce vypadala, že je čistá a pak místo bílé kašičky vyšlo ven šedo černé cosi.

Nezapomeňte na šuplík pod troubou. Často je plný drobků a prachu. Na kolečka u klasického (old school) sporáku použijte třeba kartáček na zuby s trochou kašičky, kterou jste čistili troubu.

Jedna velká rada na závěr. Nenechávejte nic na poslední chvíli. Zbytečně si kvůli tomu nadřete potom. Předcházejte katastrofám (plech na dno v troubě anebo přikrývání jídla v mikrovlnce).

Jaké jsou Vaše tipy na úklid spotřebičů. Jste tým ocet nebo používáte jiné pomocníky?

Mějte se krásně

Zuza

0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments