5 jednoduchých kroků k tomu se cítit lépe

Proč píšu o psychické pohodě? Proč je to hlavním tématem mého projektu? Podle mne je psychická pohoda klíčovou ke spokojenému .. vlastně všemu. Mateřství, partnerství a veškeré rodinné vztahy, práce, přátelství, atd., na vše má naše vnitřní rozpoložení dopad. V tom dobrém i špatném.

To, že píšu o psychické pohodě však neznamená, že jsou mé dny zalité jenom smíchem a radostí. Jen se znám už dost dlouho na to, abych věděla, co mi v těchto chvílích pomáhá. Také kvůli mým zkušenostem s depresemi už vím, že se musím hlídat o trochu víc. I přes to je to konstatní proces učení a poznávání. Něco, co budu dělat stále a vlastně i ráda, protože se chci cítit dobře a spokojeně.

Co se dělo v poslední době?

Je to pár týdnů, kdy jsem padla na dno a nebyla jsem schopná ničeho. Kdybych nebyla máma na plný úvazek, tak bych asi skončila celé dny na gauči. Upřímně ani nevím, co bylo spouštěčem celé této emoční epizody, ale dostalo mne to docela tvrdě. Nedokázala jsem fungovat, tak jak bych potřebovala, tak jak by potřebovala i dcerka.

Věděla jsem, že se musím dát opět zpět na první místo a tzv. dohromady a zaměřit se na sebe a na svoji psychickou pohodu. Jenže když jsem nevěděla, co to způsobilo, bylo pro mne horší to uchopit a pracovat s tím. Musela jsem vsadit tedy na to, co mně pomáhá obvykle a nechat vykrystalizovat příčinu.

Psychická pohoda jako klíč ke spokojenému mateřství.

5 jednoduchých kroků k tomu se cítit lépe
1. čas kdy mohu jen vypnout

Můj čas na ranní a večerní skin care je pro mne největším časovým úsekem, který mám jen pro sebe. I tak mám občas návštěvníka, ale obvykle je to můj solo čas. Ráda bych se pak ve speciálním článku rozepsala i o konkrétní péči o pleť, jelikož na sobě zaznamenávám obrovskou změnu. Péče o zevnějšek patří k tomu, že se cítíme lépe. Nemělo by být tabu něco takového říct. Na zevnějšku záleží stejně jako na vnitřku.

2. úklid

Naše kuchyně zářila a pěkně prokoukla. Ještě se stále někdo diví, že Doma s Polivkou je součástí projektu Mámám? Chaos doma je často svázán s chaosem vnitřním. S úklidem si třídím myšlenky a vymýšlím různé postupy, strategie, cokoliv co zrovna potřebuju. Pokud jsem sama, ráda si pouštím videa nebo podcasty. Pokud mám k sobě pomocnici, tak se většinou zapojí se mnou a to mi pomáhá samo o sobě.

3. digitální detox

Několik dní jsem byla i mimo sociální sítě a po návratu jsem si udělala čistku sledování. Sledovat lidi, kteří ve Vás probouzí pozitivní vlny je podle mne účelem sociálních sítí.

4. co nejvíce být venku

Příroda, čerstvý vzduch a dítě, co má radost z pohybu. Doma člověk sedí, vše na něj padá, hlavou se mu honí, že ještě musí to a to. Venku na chvíli vypnu a jen jsme. Malá je venkovní dítě, takže vidět ji spokojenou mi také velmi pomáhá.

5. povídat si

Občas je tento stav spojen s pocitem osamnělosti. Vždycky mi pomáhalo, a myslím si, že spoustě lidí také, se o problémech a těžkostech bavit. Stejně tak je důležité se bavit i o tom, co Vám zároveň dělá radost. Zároveň vidím, že je to něco co chci předat dcerce. Schopnost komunikace nehledě na to, jaká je situace. A jak ji to nejlépe předat? Když to uvidí u nás.

Myslete na sebe a svoji pohodu. Spokojenost, radost, pohoda je to oč tu běží. Mateřství dokáže být někdy tak náročné, nehledě na to, jak moc si tohle období užíváte. Potácet se v úzkostech či až depresi je to poslední, co chci zažívat. Pracuji na sobě každý den. A vy?

Mějte se moc krásně a pohodově

Zuza

Previous slide
Next slide
0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments