plant, breeding, tomato fruit

Velikonoce: Jaro klepe na dveře, tak jak je to s tím sázením?

V prvním článku jsem Vám slíbila speciální post. K jaru totiž neodmyslitelně patří i chystání zahrádek a balkonů. Každý rok se pustím do nějakého drobného sázení, ale často to v posledních letech skončilo tak, .. vlastně nijak. Loni jsem sesbírala asi 3 rajčátka a to je tak bohužel vše.

Proto jsem poprosila svoji kamarádku, zahradní designerku, ať se nejen se mnou podělí o tipy.  Jaro je tu, tak jak tedy konečně začít?

Možná jste si řekli, že letos už vážně (vážně!) vypěstujete něco svého. Pokud ano, mám tu pár tipů na balkónové pěstování užitkových i okrasných rostlin. Váháte, jestli sáhnout po semínku, sazeničce nebo celé rostlině? Konzultujte vybraný druh se strejdou Googlem – někdy je semínko levnou a jednoduchou variantou, jindy vás to spíše potrápí. Když padne volba na semínka, vhodný čas začít je právě teď. Pro sazeničky můžete vyrazit během jara na místní trhy nebo do zahradnictví (osobně i přes e-shop).

Při výběru doporučuji myslet na to, že každá rostlina má určité nároky na podmínky a péči. Pěstovat se sice dá téměř všude, ale chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, je lepší volit rostliny podle podmínek (př. umístění balkónu, oblast – v té chladné vysazujte ven o pár týdnů později, než je doporučeno…)

Umístění balkónu vůči světové straně určuje dobu oslunění, tj.:

Stín = méně než 4 h přímého slunečního svitu denně

Polostín = 4-6 h 

Plné slunce = nad 6 h

Severní strana

V případě, že je váš balkon na severní straně, potřebujete rostliny, které zvládnou stín. 

Rostliny, kterým se bude dařit:

  • užitkové: petrželka, pažitka, libeček, česnek medvědí, polníček, špenát
  • okrasné: begonie, fuchsie, aksamitník (tzv. afrikán), maceška (violka), hortenzie

Jižní strana poskytuje plné slunce, v létě často pekelnou výheň, proto je potřeba přistínit. Dařit se tu bude rostlinám, které jsou „slunce-chtivé“ a zvládají i sušší stanoviště. V každém případě bude potřeba hojná zálivka, protože odpar ze substrátu v nádobách je mnohem vyšší než u klasického záhonu (a pokud zrovna nepěstujete sukulenty, kterým by se tu mimochodem líbilo, neměla by půda přeschnout).

Tip:

  • užitkové: středomořské bylinky jako rozmarýna, mateřídouška, tymián, levandule, šalvěj, dále rajčata, jahody, borůvky
  • okrasné: hyacinty, tulipány, narcisy, aksamitník

Pozn.: rajčata potřebují dostatek slunce, aby plody dobře zrály, ale vyžadují také pravidelnou zálivku, aby nedocházelo k praskání plodů.

Východní a západní strana je kompromis, tedy polostín, který zvládá více druhů.

Tip:

  • užitkové: meduňka, máta, bazalka, koriandr, měsíček, salát, mrkev, špenát, borůvky, lichořeřišnice (poskytuje i krásné jedlé květy!), ředkvičky, okurky
  • okrasné: petrklíč, hyacint, maceška (violka), aksamitník, modřenec, sedmikrásky

Když musíte krotit výheň, vedle přistínění vybírejte také světlé květináče, které se budou méně přehřívat. Je fajn vynechat hliněné nádoby, protože zvyšují odpar vody ze substrátu (vhodnější je plast). Odpařování snížíte také využitím objemnějších nádob, neocenitelné jsou i kvalitní samozavlažovací truhlíky. V každém případě by všechny nádoby měly mít drenáž. Přebytečná voda musí odtéct, málokteré rostliny snesou přemokření.

Zajímají vás další informace k setí a pěstování, nebo jak si poradit s malým prostorem? Mrkněte na další článek „Jdu do toho, co dál? Aneb jaro klepe na dveře, část druhá“, ve kterém vás čeká i pár bonusových tipů (online již ve středu pozn.red.).

Závěrem velice důležitá informace – pokud s pěstováním začínáte, může se stát, že se nebude dařit na první dobrou. Nevzdávejte se! Abyste své šance v začátcích zvýšili, zjednodušte si život:

  • zkuste jen pár druhů, které jsou nenáročné
  • klidně si zasejte semínka, a zároveň se pojistěte nějakou sazeničkou

Zkoušejte, co vám funguje a co ne, sbírejte zkušenosti a informace. A hlavně, užívejte si to! 😊

Jiřa

0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments