Multitasking jako .. co vlastně?

Multitasking byl vždycky moji součástí. Práce, podcast, úklid, videa, vaření, od toho odbíhání k něčemu jinému, pak rychle do obchodu a při tom si v hlavě dělat seznam toho, co se bude dělat až přijdu zpět. Když jsem dělala jednu věc, přemýšlela jsem už další. Při cestování mi jel v hlavě další život, dá se říct. Až na místě jsem byla skutečně schopná vypnout a jen být. Jenže sami asi tušíte, že tohle není udržitelné. Když člověk děla několik věcí najednou, tak možná neděla ani jednu dobře. Ani jednu z těch věcí si vlastně neužije.

Tady a teď

Žít tady a teď. Zní to jednoduše. A vlastně možná i je. V mateřství to do sebe tak nějak víc zaklaplo. Muselo. Dcerka je citlivá na stres a shon. Jak se snažím stíhat tunu věcí, tak začne být nesvá a chce být víc u mne. Ze začátku mne to vytáčelo, byla jsem rozladěná a naštvaná. Přece musím stíhat vše, ne? NE! Musím být s ní. Chci být s ní! Musím si užívat tuhle dobu, protože to všechno pekelně rychle utíhá.

Neříkám, že ostatní má jít na ústup, že budeme bydlet jak čuňata, protože úklid je ztráta času, že se nebudu věnovat sobě nebo manželovi. Jen jde o to zaměřit se na jednu věc a v klidu. Do všeho co dělám zapojuji dcerku – vaření, praní, úklid, čtení, tvorba, skin care, .. Na vše mám systém a hlavně svůj čas. Jsem sama klidnější, když to mám takhle pod kontrolou než když někde vládne chaos.

Příklad nade vše

Manžel se před pár měsíci vrhnul na organizování kuchyně a hlavně potravin, které máme nakoupené extra. Do teď nemůžu většinu věcí najít. Potraviny, které jsou pospolu nemají důvod být spolu. Buď si teď klepete na čelo nebo se smějete. A chápu Vás. Jenže se na to podívejme jinak. Buď strávím čas organizací, která mi bude sedět a pak budu hlavně vědět, kde co najdu anebo budu ztrácet drahocenný čas hledáním. Případně to vzdám a koupím nové. Ztratím čas a pak třeba i peníze. Když pak vařím, vím kam šáhnout a vše trvá míň času. Času, který mohu pak trávit něčím užitečnějším. Díky organizaci jsem klidnější a mám prostě přehled.

A tak je to ve své podstatě se vším..

S malou teď trávíme dost času organizováním domácnosti a balením věcí, které teď na zimu nebudeme potřebovat. Vše jedeme v klidu a pohodě, bavíme se u toho a vysvětluji, co děláme a proč. Mám pocit, že ji to baví. Pořád běhá s krabičkama, mopem, hadrou, prostě vším, co běžně každý den používáme. A její klasické hračky leží ladem skladem. Nemusím asi úplně zdůrazňovat, že na narozeniny dostane dětský vysavač.

Využívám daru, který máme a to, že nás z tohoto bytu nikdo nevyhazuje a to, že už vlastníme a obýváme budoucí dům. Pokud mám tu možnost, tak si nebudu vědomě přidělávat stres až dojde na samotný přesun všeho. Nedokážu si představit, že až dojde na stěhování budu muset dělat vše najednou s malým dítětem, které chce být jen se mnou. Tady je ve spoustě případů multitasking nevyhnutelný. Někdy se musíte přestěhovat v rámci víkendu (jako my naposled).

Klíč ke klidu?

Zpomalit a žít okamžikem. Neubráníme se tomu, že nám v hlavě jede nekonečný seznam toho, co je potřeba udělat. Takový multitasking v praxi. Někdy budeme vařit a u toho se s dětmi učit nebo uklízet a poslouchat podcast. Není tolik času za den, abychom se mohli vždy stoprocentě věnovat jen jedné aktivitě, jen je potřeba si uvědomit, kdy se to dá tak dělat a kdy ne. Pokud Vám to způsobuje stres, máte pocit, že brzo začnete křičet, že máte pocit selhání, je načase si vybrat a dělat jen jednu věc.

Slyšela jsem jednu pěknou větu. Pokud budu chtít stíhat vše, můžu přijít o okamžiky, o které přicházet nechci.

Můj brácha mi od mala říkal, že je vše o prioritách. A od té doby na tom stavím prakticky všechno. I u bydlení jsme si dali seznam top věcí, ale ve finále hrála roli zásadní věc. Být máma, která tam pro prcky bude, taková, která nebude muset upřednostnit práci, protože musí. Takže i v běžném živote, pokud je to jen možné, když dcerka potřebuje, tak jde ostatní stranou. Podle mne je to ten nejlepší základ, který ji mohu dát. Máma tu je!

Mějte se krásně

Zuza

Previous slide
Next slide
0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments