background, beautiful, bloom

Velikonoce: Jaro klepe na dveře aneb jdeme sázet

V prvním článku jsme se podívali na to, kde a co začít sázet. A dneska pokračujeme druhým článkem z této série.

Zálivka, čím a jak?

Chcete-li si své rostliny hýčkat, božský ideál je dešťová voda. Když nemáte, svět se samozřejmě nezboří, použijte pár hodin odstátou vodu z vodovodu. Zalévejte ráno a večer.

Hloubka nádoby

Doporučuje se kolem 15 cm (salát, ředkvičky, menší bylinky, okrasné rostliny), nebo 30 cm (mrkev, mohutnější keříčkové bylinky, borůvky), popř. kolem 50 cm pro rajčata (dle velikosti odrůdy). U mrkve vybírejte odrůdy s kratším kořenem.

Nafouknutí prostoru

Že je (balkón) moc malý? Žádný problém, pěstujte i vertikálně! Vysaďte k opoře popínavé rostliny (lichořeřišnice, hrášek, fazole, …), využít můžete také různé stojany, stěny, kapsy, schůdky, závěsné truhlíky… Nádoby dobře upevněte, a když tvoříte jednotlivá patra např. na schůdcích, dejte nahoru rostliny, které touží po slunci nejvíce a do nižších pater postupně ty, které preferují polostín a více vláhy.

Společníci

Některá zelenina roste ráda v kolektivu. Pokud máte prostor, zkuste nakombinovat střídavě mrkev a salát v řádcích, a do zadní části (tedy tak, aby zeleninu nestínila) vysadit lichořeřišnici a nechat ji popínat vzhůru. Ta se vám odvděčí nádhernými, jedlými květy, které jsou stejně jako listy štiplavé chuti a hodí se do salátů. Sesadit můžete i středomořské bylinky se shodnými nároky na podmínky, nebo vytvořte barevné kombinace z okrasných rostlin.

Samorosti

Jiné rostliny mají tendence se rozrůstat a utlačovat ostatní druhy, např. máta, meduňka a rajčata. Vysaďte je samostatně a všichni budou spokojení.

Výsev a sázení

Semena vysévejte za oknem od konce února do poloviny dubna (dle druhu). Droboučká semínka povrchově, větší pak do hloubky dvojnásobku jejich velikosti. Rozsazujeme, když se porost začne zahušťovat, do jamek, které jsou o kousek širší, než kořenový bal sazeničky. Vzdálenosti dle druhu. Zasaďte mírně hlouběji, přihrňte substrát a jemně přitlačte. Ven umístíme ve druhé polovině května. Než rostlinky přesunete trvale, pár dní je otužujte (chraňte je před silným větrem a přímým sluncem, na noc vezměte domů).

Osení na Velikonoce je vhodné vysévat 10-14 dní před svátky, aby narostlo tak akorát. Osivem pro tzv. „velikonoční trávu“ je obilí – vhodný je ječmen nebo oves či pšenice. Kdo nemá v okolí přímý zdroj (př. farmu), seženete pytlíček kdekoliv, kde prodávají semena (vč. supermarketů). Více k velikonočnímu dekorování psala Zuza v článku Velikonoční přípravy v procesu.

Pro nadšence

Chcete si s tím pohrát trochu víc?? Poohlédněte se po kvalitním substrátu (třeba pro ekologické pěstování), mrkněte na mykorhizní houby a přírodní hnojiva. Mykorhizní houby ve zkratce – umožňují rostlinám lepší přístup k půdním živinám a vodě. Pro vás to znamená, že rostlinky budou zdravější. Tj. lépe porostou, pokvetou, budou plodit a lépe se vyrovnají s vysycháním půdy. 

Kdo si chce prodloužit sezónu, může zkombinovat různé odrůdy – rané, polorané a pozdní. Popř. v některých případech pěstovat ze semínek na etapy. To znamená první výsev na začátku doporučeného období, další o 1-2 týdny později atd. Tento postup funguje dobře u salátu, mrkve…

TIP navíc pro experimenty:

Některé zdroje doporučují výsev 2-3 dny před úplňkem, aby se dosáhlo maximálního růstu. Inspirovat se můžete také biodynamickým lunárním kalendářem Marie Thunové. 

Dejte nám vědět v komentářích, jestli se pouštíte do sázení každý rok a jak jste úspěšní.

Krásné jaro Vám přejí

Zuza a Jiřa

0 0 votes
libil se Vám článek
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments